Report Wave Gotik Treffen 2012 LeipzigReport Wave Gotik Treffen 2012 (piatok): Jak už je každoročně v Lipsku zvykem, ani tento rok nebyla existence největšího gotického festivalu na světě žádnou vyjímkou. A proto jsme se vydali taktéž na naši premierovou účast Wave Gotik Treffenu pro rok 2012. Počasí vyšlo na jedničku a díky tomu se celý festival vydařil na výbornou. Hned první den po příjezdu, které se bohužel neobešlo bez technických komplikací, díky kterým jsme přijeli do Lipska pozdě. Následně jsme se ubytovali a ihned, aniž bychom se zdržovali jakýmkoliv líčením a úpravami, se náš tým společně s výpravou ze Sanctuary vydal na goticky kytarově laděnou stage Felsenkeller, kde jsme měli příležitost vidět gothic-rockový projekt "The Eden House" jehož sestava se opírá o známéjména na gotické scéně - Tony Pettitt (Fields of the Nephilim) a Stephen Carey (This Burning Effigy). I přes neskutečné vedro a akusticky špatně ozvučené prostory, které pokud jste nestály přímo před podiem, zněly jako koncert z vedlejší místnosti, se formace "The Eden House" poprala s vystoupením se vší parádou a dala jasně najevo, že jsou osobnostmi gotické scény. Poté se naše československá výprava rozešla prakticky na všechny strany. Mystique:, čašť výpravy ostala vo Felsenkeller no očakávanú hviezdu večera Red Lorry Yellow Lorry. Felsenkeller sa podla očakávaní úplne zaplnil. Na čele so spevákom a gitaristom v jednej osobe Chrisom Reedom podala kapela klasickú dávku gothic rocku. Osobne si myslím, že ich kolegovia The Eden House vedeli poslucháča strhnúť o moc viac.Draven Crow: Bylo mnoho možností, kde se v danou chvíli jít zrovna bavit, jedním i netradičním, ovšem neméně zajímavým, byla návštěva městského divadla, kde od jedenácté hodiny večerní započala hrát místní formace "Love Is Colder Than Death", kteří jsou přímými následovníky dobře známých "Dead Can Dance". Oproti klasicky sedmičlenné sestavě zůstala tentokrát čtyřlenná a čistě akustická. Tady byla ovšem akustika nesrovnatelně na mnohonásobně lepší úrovni, což se dalo pochopitelně čekat od divadla, které je uzpůsobené pro maximálně kvalitní ozvučení. Čistý zvuk tribal-kmenových bubnů, akustické kytary, elektronických kláves, nezvykle působivým ženským vokálem, dával pocit, že se člověk noří do mýtů dávno zapomenutých starověkých civilizací. Společně s obrazovou projekcí na plátně, přinášelo vystoupení jedinečný zážitek a také pohled na WGT trochu z jiného úhlu. Poté se většina z naší výpravy opět sešla a my se vydali na afterparty do klubu "Darkflower", kde jsme náležitě zakončili náš úvodní den na WGT a poté jeli zpátky do našich nově přechodných domovů, abychom nabraly síly na další parádní 3 dny.

Report Wave Gotik Treffen 2012 (sobota): S nabráním čerstvých sil, kterých jsme předešlý den po příjezdu měli poskrovnu, jsme se cítili nabití energií pro nadcházející den. A byla jich opravdu potřeba, neboť nás čekal druhý den WGT a v něm opět vynikající nadcházející program. Tentokrát jsme se rozhodli trochu ulevit kytarám (ale opravdu jenom trochu) a zamířit na tvrdě elektronickou stage "Agra", která se nacházela v obřím hangárním komplexu. Jedná se o nejnavštěvovanější stage na festivale, čemuž odpovídá i patřičná kapacita hangáru, která se však plnila zpočátku jen velmi těžko. Přesto zde byla vynikající atmosféra, o které si může lecjaký pořadatel akce na gotické scéně nechat prozatím bohužel jen zdát. Den však začal opravdu zostra, neboť na podium přišel hned na úvod opravdu tvrdě elektronický EBM/aggrotech projekt "Grendel", který rozhodně nenechal obecenstvo, ve své čtyřčlenné sestavě (vokál, klávesy, elektronické bicí a kytara), chladným. Přesto se však setlist zdál být po delší době, přestože stále nabitý energií, tak příliš stereotypní.Jako další v pořadí nastoupil jistě nejen pro mě, ale i pro mnoho další lidi trochu neznámá Španělsko-německá kapela "Terrolokaust", která ovšem, alespoň mě, velmi mile překvapila, svým tvrdým a zároveň velmi melodickým vystoupením a hlavně, což u Grendela právě chybělo, co skladba to určitá změna rytmu či atmosfery, díky čemuž se mohl člověk zaposlouchat do každé skladby z trochu jiného úhlu. Přestože "Terrolokaust" nepatří do úplného top žebříčku, má již na kontě 2 alba a svým vystoupením jistě kapela potvrdila, že se s ní dá do budoucna počítat. Poté obecenstvo v hledišti vcelku velmi zhoustlo a to značilo jenom jedno, že přišla na řadu jedna z vrcholových kapel večera "Aesthetic Perfection" a nutno podotknout, že tak jak jsem se na ně těšil, tak ještě více předčili má očekávání. Neuvěřitelně efektivní nástup na podium a energické vystoupení frontmana Daniela Gravese, který byl oděn ve stylu extravagantního elegána se zvláštní silikonovou maskou na tváři, jež byla ještě překrytá několika dalšími vrstvami látky, které postupem času vystoupení odhazoval, přesto však na jeho skutečnou tvář nedošlo. AP dominovali možná také z toho důvodu, že se rozhodli pro živé bicí, za kterými seděl Tim Van Horn, ten bubnoval jako o život a na dynamice hudby to bylo setsakra znát. Rozhodně to bylo zatím jedno z mých nejoblíbenějších vystoupení na WGT, prozatím. Mystique: Po vystúpení Aesthetic Perfection sa naša výprava roydelila a časť sa vybrala do Felsenkeller na vystúpenie Vendemmian a očakávaných Sigue Sigue Sputnik. Po menšom občerstvení v miestnom fastfoode sme sa pobrali dovnutra Felsenkeller,k de sme sa stretli a pokecali s Daveom a Markom z Vendemmian. Onedlho ich čakalo vystúpenie našlapaného gothic rocku. Nasledovalo vystúpenie Sigue Sigue Sputnik. ktoré bolo pre mnohých vrcholom večera a niet sa čomu diviť. Energia ktorá z nestárnucich Sigue Sigue Sputnik sršala pohltila každého poslucháča.
Draven Crow: Další v řadě byli "Funker Vogt", což je jedna z kapel, pro které mám taky slabost, neboť je již dobrou řádku let znám a věděl jsem co od nich čekat, přestože, jsem na živém vystoupení byl poprvé. Říkal jsem si, že to tihle Němečtí veteráni nebudou mít po dokonalém setu AP lehké, ale mýlil jsem se. Jedna z hlavních předností této kapely bylo, že hráli v Německu a taktéž, že byli jedinou německou kapelou v Agře toho dne. Ihned po první skladbě jsem poznal, že jsou doma a tady se jim logicky taky hraje i nejlépe, publikům bylo u vytržení, když "Funker Vogt" sestavili svůj set na základě 16-ti leté historie jejich působení, přesto nejvíc skladeb zaznělo z jejich poslední řadovky Blutzoll a také čerstvý singl tohoto roku "Hard Way". Ke konci setu měl frontman Jens Kästel k publiku takovou důvěru, že se položil do rukou obecenstva a já si v tu chvíli říkal, pokud jít na Německou kapelu, tak do Německa. I když jsme věděli, jakým vrcholem má Agra zakončit tento tak perfektně nabitý den, a že na řadu mají přijít momentální králové tvrdé elektroniky "Combichrist", věděli jsme, že budou také na letošním ročníku "Castle Party", a i když by nám leckdo mohl tvrdit, že odejít před začátkem jejich vystoupení je hřích, my jsme tak učinili, přesto že i já jsem si připadal podivně, když jsem odcházel od hlavního vystoupení večera. Důvodem bylo, že jsme měli v plánu jít na legendární osmdesátkové space punkery "Sigue Sigue Sputnik", kteří i když už taky nejsou nejmladší, publikum jasně přesvědčili, že to na jejich formě není ani trochu znát a já byl u vytržení z toho jak byla stage narvaná k prasknutí.


2017 - www.slovakgothic.eu
Toto nie je oficiálna stránka festivalu Wave Gotik Treffen. Všetky práva sú vlastnené Treffen & Festspielgesellschaft für Mitteldeutschland mbH.
This is not official Wave Gotik Treffen festival page. It's only fan's page. All right all are owned by Treffen & Festspielgesellschaft für Mitteldeutschland mbH