Report Wave Gotik Treffen 2015 Leipzig
Wave Gotik Treffen sa od pomerne malej akcie v roku 1991 rozrástol v nejvätšiu mezinárodnú gothic udalosť vôbec, hosťujúca snad všetky hudebné mená, které na temnej scéne niečo znamenajú. Stretnutie ľudí z celého sveta s podobnými záujmami na štyri dni úplne pohltia nemecké Lipsko aj tento rok. Na šestnástich pódiach rozmiestnených po celóm meste vystúpi takmer 200 kapiel, umelcov a projektov. Počuť môžete všetko od synthpopu cez gothic a death rock, až k EBM a industrialu.

Dramaturgia Wave Gotik Treffen sa však nevyhýbá ani stredovekej hudbe, neofolku alebo tvrdo gitarovým odnožiam gothic hudby, a tak si na svoje príde naozaj každý. Špecifické sú aj koncertné miesta a kluby, ktoré zahrňujú okrem iného starobylé pivnice Moritzbastei, hrobku Völkerschlachtdenkmal (jedinečný monument padlých v bitke roku 1813), a ohromnú továrenskú halu Werk II.

Štvordenná slávnosť však ponúka omnoho viac, ako iba výber tej najlepšej súčastnej gothic hudby - k dispozícii je stredoveká dedinka s trhom, miesta s autorským čítaním a projekciami filmov, a zabudnúť nemôžeme ani na výstavný komplex AGRA, ktorý sa po dobu festivalu premení na nejvätší gotický trh sveta. Preto sme sa aj tento rok rozhodli festival navštíviť a vďaka dvom redaktorom aj v krátkosti ukázať, ako to tento rok na Wave Gotik Treffen 2015 bolo úžasné!

Letošní ročník Wave Gotik Treffen se opravdu vydařil. Znovu potemněly kluby, výlohy obchodů v centru, ale hlavně i návštěvníci Wave Gotik Treffen 2015, kteří byli všude vítáni a všude panovala přátelská atmosféra. Loni to na slunce alergičtí gothici neměli snadné, protože slunce pražilo a pražilo. Letos se počasí vydařilo a bylo přijatelně. Bylo to znát i na návštěvnících, kteří na WGT jezdí hlavně pózovat fotografům, že se jim pózuje o poznání pohodlněji.Podívejme se na program letošního roku. WGT 2015 nešetřilo zvučnými jmény z různých žánrů. Uspokojil i fanoušky metalu kapelou jako Moonspell. První náš koncert byl Blutengel v Agře. Jejich koncert byl v rámci tour promující jejich nové album Omen. Na stagi nechyběli tančící polonahé holky, které se během písniček navzájem vyslékali. Během vystoupení několikrát změnili outfit. Blutengel před plnou halou udělali perfektní audiovizuální představení a myslím, že většina návštěvníků byla spokojená.

Naše další zastávka byl v Kolhrabizirkus Accessory a Grendel, kde se již v hojné míře začali objevovat barevní cybergotici. Grendel předvedli vynikající koncert, cyberlox létali vzduchem, týpci s baterkami skládali krabice. Čtveřice na pódiu sázela jeden hit za druhým, který k tanečním kreacím dostal i lidi, do kterých bych řekl že se zde objevili spíše náhodou. Po koncertu jsem již ale byl společensky unaven, takže jsme jeli dat chill out na hotel.

Naše první kapela byla ruská Doppelganger v Taubchenthal, jež se nachazí na konci města v areálu částečně opuštěné a polorozpadlé továrny. Doppelganger mě nicméně vůbec nenadchl - všechny písničky mě zněli tak nějak unyle a navíc dlouhé vykecávací prostoje mezi písničkami museli nudit snad každého v sále.

Los Angeleské Duo YOUTH CODE v agře, jež začali hrát teprve v roce dva tisíce dvanáct a skládající se z Ryana Williama George a Sara Taylor, začala v roce dva tisíce dvanáct a hraje syrový elektronický hardcore. Kapela je na jevišti energická a zejména Sára celou dobu skákala a běhala po celé stage. Hudba je chaotická, ale zároveň chytlavá s tanečními tóny, bohužel trpěla špatným zvukem a zpěvu nešlo téměř rozumět.
Moonspell si pamatuji ze svých mladých let a i když je již dávno neposlouchám a po koncertu na loňské Castle Party jsem z nich byl velice zklamaný, rozhodl jsem se jim dát ještě jednu šanci. A myslím že jsem nelitoval. I když už to není můj šálek kávy, oproti koncertu na CP byly kytary více zahaleny do gothic. Zavzpomínaly i do minulosti na hity jako Opium, a Alma Mater.

V Stadbadu mezitím začali hrát Agent side grinder. Jedná se o velký klub s vysokými stropy a velkou stage. Účast byla poměrně vysoká a jelikož jsme přišli pozdě, už jsme zůstali pouze v zadu. ASG předvedli mix postpunk a sinth-wave. Zpěvák Kristoffer Grip působí na jevišti jako blázen a připomněl mi pohyby, které známe od Iana Curtise (Joy Division, RIP). Problém byl, že celé jeviště bylo zahalené do tmy, takže nešlo vidět moc detailů. Po koncertu jsme měli sraz s ostatníma na hotelu a šli jsme se ještě vyblbnout na afterku do DarkFlower, kde právě začínal hrát Bruno Kramm a Daniel Meyer, kteří hráli smršť tanečních hitů. Bohužel v prostoru se kvůli vydýchanému vzduchu nedalo téměř vydržet, i tak jsme klub opouštěli až za světla.

Nedělní odpoledne jsme zasvětili exkurzi po centru a focení obzvlášť povedených outfitů některých lidí. Také jsem zjistil, že Lipsko má něco na styl podzemního metra, což mě velmi překvapilo. První náš koncert Ash Code byl ve Volkpalastu, který jsme ale z půlky nestihli, protože jsme nemohli najít klub. Koncert v pohodě, po koncertu následovalo nezbytné selfíčko s fanoušky, což je poslední dobou nějaký nový hit... Venku nás čekalo překvapení v podobě alegorických vozů ve tvaru obřích hlav. Zda to mělo ale nějaký hlubší smysl jsem ale nezjistil. Zase nekonečný přesun přes celé město do Taubchenthal na elektromlátičku XMH. První slovo co mě napadne když si na tuto kapelu vzpomenu je šílenství. Pohybové a mimické projevy zpěváka byly jako z jiného světa a já celou dobu přemýšlel zda se tak už narodil, nebo si před koncertem něco dal. Díky tomu měl ale koncert energii a pozorování tančícího a svítícího cyber publika z ochozu okolo parketu udělalo hezkou podívanou.

Jelikož se nám na další kapely již nechtělo čekat, přesunuli jsme se za zbytkem výpravy do Agry, na koncert Mono. inc. Začátek vystoupení uvede ohlušující exploze pyrotechniky. Během koncertu před pódiem šlehají plameny a v publiku to vře. Martin Engler zahrál hity jako Kein Weg zu weit a Voices of Doom. Poslední den jsme se jeli podívat k Památníku Bitvy národů. Jedná se o nepředstavitelné obrovský monument a stojí za to si ho prohlédnout i zevnitř. Cestou jsme narazili i na pivní festival, kde se dali sehnat piva z celého světa. Já si dal jednoho lahváče nějakého ruského speciálu a docela mě to odrovnalo.

První kapela byla ruská Otto Dix. Zpěvak byl artistický, hezky zpíval. Došlo i na sólo vystoupení houslistky. Ke konci koncertu vytáhli sovětskou vlajku se slovy že je dobře že na tuto dobu můžeme již jenom vzpomínat, jak padla berlínská zeď a že se máme mít navzájem rádi. Můj ruský doprovod z toho byl opět unesen. Následoval přesun do Pagan Village, která opravdu vypadala jako středověká vesnice. Po delší zvukové zkoušce začali hrát Haggard. Bohužel v ten okamžik začalo pršet a pres deštníky lidí nebylo pořádně nic vidět, což ale kompenzoval skvělý zvuk a doprovod publika v refrénech. Následoval ale rychlý přesun do Kolhrabizirkus na Eluveitie což byl další vikingský metal. Švýcarská parta roztančila publikum hity "Inis Mona" nebo "Omnos". Nicméně skončili přesně načas bez jediného přídavku. Pro nás tímto byla WGT 2015 uzavřena a zbývala už pouze afterka na hotelu a přípravy na zítřejší odjezd.Report & Photos by Eduard , viac fotiek Tu.


Line up 2015 bol následovný:
.com/kill (D) - Accessory (D) - Agent Side Grinder (S) - Alex Kaschte (D) - Alexander Nym (D) - Andre Ziegenmeyer (D) - Anja Bagus (D) - Antimatter (GB) akustischer und elektrischer Auftritt - Ari Mason (USA) - Arkona (RUS) - Ash Code (I) - Ashes You Leave (HR) - Ashram (I) - Astari Nite (USA) - Asynje (DK) - Automelodi (CDN) - Axel Hildebrand (D) - Axel Thielmann (D) - Beborn Beton (D) - Bella Donna (D) - Bergtatt (N) - Birdmachine (D) - Black Lung (AUS) - Blackhouse (USA) Weltpremiere - Blood And Sun (USA) - Blutengel (D) - Cacophoneuses (F) - Capella Fidicinia (D) - Centhron (D) - Cesair (NL) - Chor Und Ballet Der Musikalischen Komödie (D) - Chor, Kinderchor Und Jugendchor Der Oper Leipzig (D) - Christian Von Aster (D) - Clan Of Xymox (NL) - Claudia Gräf (D) - Client (UK) - Clock DVA (GB) - Combichrist (N) - Crash Course In Science (USA) - Cromdale (D) - DAF (D) - Dalriada (H) - Dark Funeral (S) - David Splittgerber (D) - David Wonschewski (D) - Dear Strange (D) - Death In Rome (D) Weltpremiere - Deine Lakaien (D) - Denny Wilke (D) - Der Weg Einer Freiheit (D) - Die Kammer (D) - Diorama (D) - Dirk Bernemann (D) - Distel (NL) - Donnertrummel - Doppelgänger (RUS) - Dr. Mark Benecke (D) - Dragóna (D) - Dupont (S) - Eisbrecher (D) - Eisler Trio (D) - Eisregen (D) - Eluveitie (CH) - Empathy Test (GB) - Ensemble Wilde Jagd (D) - Esa (GB) - Escape With Romeo (D) - Euzen (DK) - Evi Vine (GB) - Faey (D) - Falloch (GB) - Feuerdorn - Fields Of The Nephilim (GB) Konzert zum 30. Jubiläum - Fixmer/McCarthy (F/GB) - Frank The Baptist (USA) - Freiraum Syndikat (D) - Frigoris (D) - Front 242 (B) - Gerechtigkeits Liga (GB) - Gewandhausorchester (D) - Ghosts Of Dawn (D) - God Seed (N) - Goethes Erben (D) - Grendel (NL) - Greta Helten (D) - Haggard (D) - Harmjoy (D/USA) - Heldmaschine (D) - Hezzel (LV) - Hologram_ (F) - Hubertus Schmidt (D) - In Ruin (USA) - Ingo Martin Stadtmüller (D) - Isabel Gabbe (D) - Ivo Nitschke (D) - Jamey Rottencorpse and The Rising Dead (D) - Jäger 90 (D) - Jörg Scheidt (D) - Jo Quail (GB) - Jordan Reyne (NZ) - Kathrin Christians (D) - Kaunan (D) - Keluar (D/GB) - King Dude (USA) - Kirlian Camera (I) zwei Konzerte mit Frühwerken und aktuellem Material - Klutae (DK) - Koffin Kats (USA) - Konzertchor Wümme-Wieste (D) - L'ame Immortelle (A) - L.E.A.F. (NL) - Last Dominion Lost (AUS) - Laura Carbone (D) - Leipziger Ballett (D) - Lex Wohnhaas (D) - Liebknecht (D) - Lights Of Euphoria (D) - Lisa Cuthbert (IRL) - London After Midnight (USA) - Luci Van Org (D) - Luigi Rubino (I) - Lukas Dreyer (D) - Lukas Heinig (D) - Lydia Bennecke (D) - Lydia Gorstein (D) - Majdanek Waltz (RUS) - Markus Heitz (D) - Männerchor Leipzig-Nord (D) - MDR Rundfunkchor (D) - Megaherz (D) - Metal Cambra (E) - Michael Schönheit (D) - Midgards Boten (D) - Mila Mar (D) erstes Konzert seit 2004 - Minimal Consort (D) - Minuit Machine (F) - Mirja Dahlmann (D) - Modulate (GB) - Mono Inc. (D) - Mono No Aware (D) - Monolith (B) - Moonspell (P) - Morthound (S) - Murkeley - Mushroom's Patience (I) - Nachtmahr (A) - Nachtwindheim - nemus!-Ensemble (D) - Nosferatu (GB) - NZ (A) - Orchester Der Musikalischen Komödie (D) - Orphx (CDN) - Otto Dix (RUS) - OWLS (I/GB) - Phase Fatale (USA) - Phasenmensch (D) - Postscriptum (N) - Qntal (D) - Rabbit At War (D) - Reliquiae (D) - Rezurex (USA) - Roma Amor (I) - Samsas Traum (D) - Sólstafir (IS) - Schonwald (I) - Sea+Air (D) - Seasurfer (D) - Sektion B (D) - Shield Patterns (GB) - Skaluna (D) - Skyforger (LV) - Snog (AUS) - Soko Friedhof (D) - Sol Invictus (GB) spielen das Album "In The Rain" - Sophia (S) - Soror Dolorosa (F) - Spencer (CH) - Spiral 69 (I) - Steinkind (D) - Stoneman (CH) - Substaat (N) - Surturs Lohe (D) - Svartsot (DK) - Sweet Ermengarde (D) - Tüsn (D) - Tehôm (HR) - Tempers (USA) - Terrolokaust (E) - Terrorfrequenz (D) - Thalia Lauer (D) - The Beauty Of Gemina (CH) - The Essence (NL) spielen das Album "Glow" - The Exploding Boy (S) - The Frozen Autumn (I) - The Juggernauts (B) - The March Violets (GB) - The Other (D) - The Present Moment (USA) - The Saint Paul (D) - Thomas Manegold (D) - Thomas-Michael Gribow (D) - Tibetréa (D) - Tilo Augsten (D) - Tommi Stumpff (D) - Trio Concordia (D) - Twisted Nerve (GB) - Two Witches (FIN) - Unterschicht (D) - Unto Ashes (USA) - Uwe Nolte (D) - Valéry Suty (D) - Vannina Horbas (D) - Veil Of Light (CH) - Virelai (DK) - Vive La Fête (B) - While Angels Watch (GB) - Wrangler (GB) - XMH (NL) - Youth Code (USA) - Zackenflanke (D) - Zeena Schreck (USA) - Zombiesuckers (S)